آیا با تغییر فصل و تغییر دمای هوا باید روغن موتور را عوض کرد؟

آیا با تغییر فصل و تغییر دمای هوا باید روغن موتور را عوض کرد؟
دمای هوا می تواند بر روی چگونگی کارکرد روغن موتور اثر بگذارد. روغن موتور مولتی ویسکوزیته باعث می شود خودروی شما در تمام طول سال به درستی کار کند.
به گزارش جام جم آنلاین از دنده 6 ، روغن هایی که در خودروهایی خود استفاده می کنید با توجه به بهره گیری از خاصیت ویسکوزیته بودن، کمک می کند که فشار روغن در موتور به اندازه ی مناسب باشد و باعث بیشترین حفاظت از موتور در شرایط گرمایی زیاد می شود.در گذشته برای روغن موتور خودروها از اصطلاح وزن استفاده می کردند تا بتوانند چیزی را که امروزه توسط اصطلاح ویسکوزیته بیان می کنیم، بیان کنند.

 

قبل از معرفی روغن موتور سینتیک (روغن موتور سینتیک روغنی است که از ترکیبات شیمیایی یا پولیمراسیون هیدروکربن ها تولید می‌شود نه از تصفیه نفت خام) صاحبان خودروها مجبور به تکیه بر فرمولاسیون روغن های فقط با یک ویسکوزیته بودند.روغن ویسکوزیته کمک به کاهش مشکلات مربوط به تفاوت غلظت روغن در سردترین ماه های زمستان و گرم ترین ماه های تابستان کرد. در گذشته مکانیک ها از روغن های سبکتر مانند وزن-١٠ برای هوای سردتر استفاده می کردند. در ماه های گرمتر نیز از روغن های با وزن ٣٠ یا ٤٠ استفاده می کردند.
روغن های مولتی ویسکوزیته با قابلیت جریان و روان شدن راحت تر این مشکل را حل کردند. به طوری که زمانی که هوا سرد است رقیق می شود درحالی که با گرم شدن هوا و افزایش دما غلیظ تر می شود. این نوع روغن حفاظت یکسانی را در تمام ماه های سال برای موتور به ارمغان می آورد. بنابراین در صورت استفاده از این نوع روغن دارندگان خودرو دیگر احتیاج ندارد که با گرم شدن و سرد شدن هوا روغن موتور را تعویض کنند.

 

روغن مولی ویسکوزیته چگونه کار می کند؟

 

روغن های Multiviscosity بهترین روغن برای موتور هستند، چون بهترین حفاظت را از موتور در دماهای مختلف هوا می کنند. روغنMultiviscosity دارای یک افزودنی خاص است، که بهبود دهنده ی ویسکوزیته نام دارد. این افزودنی باعث می شود تا شاخص ویسکوزیته ی روغن با افزایش دما افزایش یابد و این قابلیت کمک می کند تا روغن ویسکوزیته ی مورد نیاز برای دماهای بالاتر را بدست بیاورد.
هنگامی که روغن سرد است این بهبود دهنده ی ویسکوزیته وارد عمل نمی شود.توانایی تطابق ویسکوزیته با دمای روغن باعث می شود تا روغن های Multiviscosity نسبت به روغن موتورهای قدیمی کارآمدتر باشند و دیگر احتیاج نیست که دارندگان خودرو با توجه به تغییر دما در فصل های مختلف روغن خودرو را تعویض کنند.
علامت های که نشان می دهند روغن خودرو باید عوض شود

 

امروزه روغن موتورها مدت بیشتری کار می کنند و فرقی نمی کند دمای هوا چه قدر باشد ،از موتور در برابر رسوب گذاری و نشتی محافظت می کنند.صرف نظر از طول عمر روغن موتور بعد از گذشت مدتی روغن موتور احتیاج به تعویض دارد، در ادامه علائمی که نشان می دهد برای حفاظت بیشتر از موتور خودرو ،روغن موتور باید تعویض شود آمده است:
١- وقتی که موتور خودرو با صدای بلندتری کار می کند علامتی است که نشان می دهد هرچه زودتر باید روغن موتور تعویض شود. مالش قطعات مختلف موتور خودرو به یکدیگر می تواند باعث ایجاد صدای بیشتر در موتور شود. در این مورد از یک تعمیرکار بخواهید تا روغن موتور را چک کند تا در صورت لزوم آن را تعویض کند یا به آن روغن اضافه کند. در صورت نیاز فیلتر روغن را نیز تعویض بکند.

 

٢-روشن شدن چراغ Check Engine و همین طور چراغ روغن یکی دیگر از نشانه هاست. این چراغ ها نشان می دهند مشکلی در موتور یا در روغن موتور وجود دارد. از یک تعمیر کار بخواهید که ابهام زدای کند و سطح روغن موتور را چک کند تا مشکل را بیابد.

 

٣-زمانی که مکانیک تشخیص داد روغن سیاه به نظر می رسد و انگار داخل آن شن است، این مسئله نشان می دهد که زمان تعویض روغن موتور است.
٤-زمانی که هوا سرد نیست، خروج دود از اگزوز می تواند نشان دهنده ی کم بودن سطح روغن موتور باشد. از یک تعمیرکار بخواهید تا سطح روغن را چک کند و در صورت لزوم به آن روغن اضافه کند یا کلاً روغن را عوض کند.

 

بیشتر تعمیرکاران زمانی که روغن خودرو را عوض می کنند،برچسبی را در داخل خودرو نصب می کنند که صاحب خودرو از زمان تعویض دوباره ی روغن موتور مطلع شود.روغن موتور خودروی خود را به موقع عوض کنید تا مطمئن شوید خودرو در بهترین حالت کار می کند و موتور به کار کردن خود ادامه دهد.استفاده از روغن موتور Multiviscosity باعث می شود تا دارندگان خودرو مطمئن شوند که بهترین روغن را برای حفاظت بهتر و بیشتر از موتور خودروی خود استفاده کرده اند.
۱۶ آذر ۱۳۹۵ ۱۲:۵۳
جام جم آنلاین |
تعداد بازدید : ۱,۲۷۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید